blockchainnowe technologie8 zastosowań technologii Blockchain poza sektorem finansowym

Karol KrólLipiec 9, 201811 min

Blockchain. Prawdopodobnie prawie każdy choć raz się spotkał z tym pojęciem w telewizji, prasie, mediach społecznościowych, podczas rozmów z kolegami w pracy. Tajemniczy blockchain z każdym dniem się staje co raz bardziej popularny, ale nie da się stwierdzić ze jednocześnie – bardziej zrozumiały.

Najczęściej mówią o tej technologii w obszarze finansów, bankowości oraz biznesu, ponieważ jest nieodłączna od jeszcze jednego fenomenu ostatnich lat – kryptowalut. Niektórzy błędnie utożsamiają blockchain oraz Bitcoin (największą kryptowalutę) ale ważne jest odróżniać te dwa pojęcia, skoro nie są oni równoznaczni. Kruptowaluty rzeczywiście się opierają o technologię blockchain, ale w praktyce ona zawiera w siebie dużo więcej. Czyli Bitcoin to tylko drobne (chociaż niesamowicie ciekawe) zastosowanie rewolucyjnej technologii. Czy należy używać właśnie pojęcia „rewolucyjnej”? To akurat obecnie kwestia do dyskusji. Ale przed dołączeniem do zwolenników albo oponentów takiej wizji proponujemy się zapoznać z możliwościami oraz potencjałem blockchain.

Przede wszystkim warto zrozumieć czym jest blockchain. Jak sugeruje nazwa, to tylko łańcuch bloków – bloków informacji, czyli baza danych, mówiąc prościej. Wyjątkiem takiego rejestru danych jest to ze jest rozproszony i zdecentralizowany, czyli udostępnia możliwość zapisywania, przechowywania, weryfikowania i zabezpieczenia danych dla każdego użytkownika danej sieci. Nie ma podmiotu zarządzającego czy właściciela – każdy ma równy dostęp do takiej publicznej bazy danych. Blockchain bezpośrednio zapisuje wszystkie transakcje wewnątrz sieci na zawsze, więc informacja o każdym kroku, zmianie czy innym ruchu jest łatwo dostępna, co zmniejsza możliwość oszustw oraz manipulacji.

Blockchain umożliwia odbywanie transakcji przez „Smart contracts”. Inteligentny kontrakty – to nowoczesna forma podpisania umowy w elektronicznej formie, która skraca czas, obniża koszty transakcji i zapewnia bezpieczność oraz nieodwracalność kontraktu. Z tym że te wszystkie cechy technologii wydają się niezbędne akurat dla branży usług finansowych, blockchain ma wielki potencjał w bardzo różnorodnych obszarach:

1. Ochrona własności intelektualnej

Chociaż za pomocą Internetu każdy może korzystać z ogromnej ilości cyfrowej informacji za darmo, większość z nas nie zastanawia się czy robimy to legalnie. Autorskie prawa właścicieli tej informacji często są naruszane co powoduje nie tylko nielegalną dystrybucję własności intelektualnej a jeszcze i wielkie finansowe straty. Inteligentne kontrakty oraz platformy blockchainowe mogą rozwiązać ten problem, ponieważ ułatwią sprzedaż, na przykład, muzyki przez zautomatyzowane mechanizmy. Do tego, takie transakcje będą tańsze i szybsze a właścicieli będą mogli otrzymywać należne im wynagrodzenie za każdy kupiony kawałek.

2. Tourism & transport

Obecnie już istnieje sporo ekosystemów turystycznych opartych o blockchain. Programy lojalnościowe, zakup biletów lotniczych, wycieczek, konsultacje z lokalnymi rezydentami, przechowywanie informacji personalnych bez potrzeby każdorazowo wprowadzać dane osobiste – wszystko się staje naturalnie prostym jak jest połączone na jednej rozproszonej platformie. Znowu, transakcje są tańsze, szybsze i wygodniejsze. Przez smart kontrakt każdy może bez pośrednictwa instytucji trzecich zakupić wycieczkę, wynająć samochód, zabukować stolik w poleconej przez innych turystów albo lokalnych mieszkańców restauracji. Potencjał technologii jest ogromny w tym obszarze.

3. Medycyna/healthcare/genomika

Bazy danych dla informacji genetycznej czy profilu medycznego pacjentów, dokumentacji, wyników badań – to jedno ze stosowań. Bezpieczność i niezniszczalność takich informacji, wymian albo sprzedaż (przy akceptacji pacjenta oczywiście), automatyzacja dobioru leków – jeszcze kilka z możliwych.

4. Branża modowa

Na pierwszy rzut oka pojęcia Moda i Technologia mogą się wydawać bardzo dalekie od siebie. Ale technologia rozproszonej bazy danych jest istotna dla sektora „Fashion”. Po pierwsze, transakcje nieodwoływane i zapisywane z doskonalą precyzyjnością to właśnie to co jest niezbędne dla logistyki. Zamówienia kolekcji, dostawy, dystrybucja produktów, umowy pomiędzy markami, z reklamodawcami – wszystko może być koordynowane w sprawniejszy od dzisiejszego sposób używając technologii Blockchain. Prawa autorskie projektantów i domów mody tak samo mogą być chronione przez smart kontrakty. Razem z branżą IoT oraz AI (artificial intelligence) blockchain może totalnie zautomatyzować branżę.

5. Głosowanie

Zapisując oraz identyfikując informację / transakcję blockchain może wyeliminować możliwość oszustw podczas wyborów, głosowań, referendów oraz dostarczyć szybsze wyniki. Z tym że ideą całego systemu jest decentralizacja, niezależność od władz, ciekawe jest to że akurat w sprawach rządowych ta technologia by mogłą mieć praktyczne zastosowanie.

6. Prawo

Już obserwujemy tendencję zastąpienia pozycji człowieka przez technologię. Z rosnącą popularnością wdrążania Blockchain widzimy taki trend w sektorze prawnym. To jest kwestia do dyskusji czy to jest na dobre, bo rynek pracy rzeczywiście się zmienia. Natomiast pod względem sprawności oraz prawowitości, inteligentne kontrakty są genialnym rozwiązaniem, bo znowu automatyzują relacje prawne, wszelkiego rodzaju umowy. Eliminuje się możliwość sporów oraz negocjacji warunków po podpisaniu umowy, bo wszystko jest odnotowane online i nie da się tego zmodyfikować, ukryć albo odwołać.

7. Przeciwdziałanie terroryzmu

Śledzenie broni oraz diamentów to dosyć ciekawy przykład. Blockchain może potencjalnie rozwiązać problem oszustw przy śledzeniu, sprzedaży, rejestracji broni i brylantów. Prawdopodobnie całkowicie ta technologia nie wyeliminuje terroryzmy, ale ma zasoby do tego, żeby aktywnie przeciwdziałać takim akcjom. Będąc rejestrem, sieć blockchain potrafi śledzić ścieżki transakcji oraz przemieszczenia się takich przedmiotów jak metale szlachetne, kamienie oraz broń.

8. Edukacja

Przede wszystkim, technologia blockchain umożliwi digitalizację materiałów oraz całego sektora naukowego. Po drugie, staje się łatwiejszym śledzenie wykształcenia osoby, stopni naukowych, co wzmacnia przeciwdziałanie podrobieniu dyplomów i statusów. Jednocześnie sieć blockchain to bezpieczne miejsce dla przechowywania takiej personalnej informacji.

 

Czytaj też Jak inwestować w nieruchomości, aby przynosiły zysk?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *